İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 KASIM 2020, ÇARŞAMBA   

28

TMMOB MERSİN İKK: MESLEK ODALARININ DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE YAPILAN SEÇİMLERİNE GÖSTERİLEN TAHAMMÜLSÜZLÜĞE SON VERİN!

    Yayına Giriş Tarihi: 14.05.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 14.05.2020 14:20:10  Yayınlayan Birim: MERSİN ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 14.05.2020 14:19:48

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Barosu, Mersin Tabip Odası, Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Mersin Veteriner Hekimler Odası 14 Mayıs 2020 tarihinde meslek örgütlerinin yasalarında yapılması planlanan değişikliğe dair ortak bir basın açıklaması yaptılar.

MESLEK ODALARININ DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE YAPILAN SEÇİMLERİNE GÖSTERİLEN TAHAMMÜLSÜZLÜĞE SON VERİN!

Halkımızın can derdine düştüğü, sosyal ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadığımız ve etkilerinin ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu pandemi döneminde, sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile siyasi iktidarın, başta Barolar olmak üzere Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Akademik Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) seçim sistemlerinin ve mevzuatlarının değiştirilmesi için  yapılan girişimleri üzüntüyle takip etmekteyiz.

İçinden geçtiğimiz salgın dönemi aklın ve bilimin; insanlığın ortak geleceğinin ve sağlığının korunmasındaki önemini bir kez daha göstermektedir. Tek kişinin dediği ferman ile değil, tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde, siyasi rekabet değil halkın sağlığının öncelikli olduğu kararlar ile mücadele edilmesi gerektiği de açıkça görülmektedir.

Meslek Odalarımızdan neden rahatsızlık duyulmaktadır?

İktidarların tasarruflarını, kamusal ve toplumsal çıkarların süzgecinden geçirerek, mesleki, bilimsel ve teknik doğrulara dayanarak, ülkenin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadan odalar olarak çalışmalarımızı yürüttük.

Toplumun geleceğini yok eden ve halkımızın yüz yılda biriktirdiklerini "Özelleştirme" adı altında, yerli ve uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çeken iktidara karşı durduk.

Kamuoyuna şunu açık yüreklilikle belirtmek isteriz ki; Kaz Dağları yok olmasın diye bizler oradaydık.

Bizler Hasankeyf`te dolara karşı doğanın yeşilini savunanlarız. Akkuyu Nükleer Santrali`nin yapımına karşı duranlarız.

Bizler Yırca Köyü`nde zeytinini kesenlere siper olup, termik santrale karşı direnen ninelerimize omuz verenleriz.

Yeşil Yol Projesi`ne karşı Karadeniz`de, siyanüre karşı Fatsa`da hayatı özgür kılmaya çalışanlarız.

Bizler Cerattepe`de bizler üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı uğruna kestiğiniz ağaçlarız.

Bizler Alpu Ovası`na Termik Santral yaptırmak istemeyen çiftçilerin yanında duranlarız.

Aladağ yurt yangınında yanarak hayatını kaybeden çocuklarımızın, Özgecan` ın, Şule Çet`in, Ayşe Paşalı`nın, Ceren Damar`ın katillerinin adalet önünde hesap vermesinde, çocuklarımızı istismar eden sanıkların yargılanmasında sesleri olan bizleriz. Fetö gibi ülkeyi ve yargıyı ele geçirmeye çalışanların karşısında olan bizleriz. Soma`da sermayeye kurban edilen 301 madencinin yargıdaki sesi bizleriz.

Kurulduğu günden bu yana mesleğin her alanında, mesleki kariyerin her aşamasında rekabete karşı dayanışmanın, piyasaya karşı kamusal yaklaşımın, bireysel keyfiyete karşı ortak kararların savunucusu ve güvencesi olduk.

Odalarımız, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın, aynı zamanda kamunun ve meslektaşlarımızın da koruyucusudur.

İktidarın "makbul" ve her uygulamasına alkış tutacak TTB, TMMOB ve Baro yönetimi arzusunu anlıyoruz. Ancak bizlerin gerek meslektaşlarımıza ve gerekse de seslerini duyuramayan milyonlarca yurttaşımıza verilmiş sözümüz, mesleğimizi toplumdan yana ve hiçbir baskı altında kalmadan yapacağımıza dair yeminimiz var. Bunun için de hukuksal ve bilimsel bilgiye dayalı olarak yanlışa yanlış, eksiğe eksik demeyi sürdürüp, toplum yararına yapılması gerekenleri açıklamaya, talep ve takip etmeye devam edeceğiz.

Bu noktada öncelikle belirtmek isteriz ki demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk demokratik mesleki yapılar, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek istenmektedir. TMMOB, TTB, Baroların yasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusu, bu nedenle sürekli olarak gündeme getirilmektedir.

Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir.

Cumhuriyete, demokrasiye ve laikliğe olan inancımız tamdır.

Bu nedenle; eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma yaşamı olmazsa olmazlarımızdır. 

Sosyal hukuk devleti, planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet ve kamusal denetime yönelik mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir.

 

Odalarımıza yapılan tüm girişimlere karşı Barolar, TTB, TMMOB ve Mersin`de yer alan tüm akademik meslek odaları olarak, şu anda olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde tam bir bütünlük içerisinde mücadelemiz devam edecektir.

 

Mersin Barosu

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu

Mersin Tabip Odası

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Mersin Veteriner Hekimler Odası


Okunma Sayısı: 10

Mersin Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.