TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 80. YILINI KUTLUYORUZ. ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 EYLÜL 2020, PERŞEMBE   

20

KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 80. YILINI KUTLUYORUZ.

    Yayına Giriş Tarihi: 21.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 21.04.2020 14:26:17  Yayınlayan Birim: MERSİN ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 21.04.2020 14:28:22

Başta Köy Enstitülerini kuran dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Köy Enstitüleri Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere, Köy Enstitüleri`ne emeği geçen tüm eğitimcileri sevgi ve saygıyla anıyoruz...

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe`nin Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklama.

KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞUNUN 80. YILINI KUTLUYORUZ.

KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILARAK ÜLKEMİZ ÜRETİMDEN KOPARTILMIŞ; BUGÜN SAMAN, NOHUT VE ET İTHAL EDER BİR HALE GELMİŞTİR. 

Sanayisi gelişmeyen ve tarımı ilkel düzeyde yapılan ülkemizde dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve önemli bir eğitimci olan İsmail Hakkı Tonguç; "Kendi eğitimcilerimiz, kendi eğitim modelimizi ve aydınlık geleceğimizi yaratabilirler" diyerek 17 Nisan 1940 tarihinde Köy Enstitülerini kurmuşlardır.

Köy Enstitüleri`nde "İş için, iş içinde, işle eğitim" anlayışı benimsenmiştir. Bozkırlardan gelen kız ve erkek çocukları öğretmen olarak yetiştirilip köylere gönderilmiştir. Okullarında tarım ve inşaat işleri de yapan öğrenciler, Enstitü binalarını kendileri yapmışlardır.

Bugün staj yapacakları bir inşaat bulamayan ve inşaat mühendisi diploması veren bir öğretim sistemini düşününce, Köy Enstitüleri`ni kuranları saygı ve sevgiyle anmak gerekli oluyor.

Köy Enstitüleri gerçekçi bir planlama ve imece usulüyle çalışarak imkansız denilenleri kısa bir süre içinde başarmıştır. "İki el, bir elin yaptığından fazlasını yapar" anlayışıyla dayanışmayı büyütmüşlerdir. Bu anlayışla yetişen öğrenciler gittikleri köylerde toprağı işlemiş ve toprağa can vermişlerdir. Ezberci olmak yerine sormuş, soruşturmuş ve eleştirmişlerdir. Ayrıca araştırma ve incelemeye önem vermişlerdir. Bilim ve bilgi dışı olan her şeyi reddetmişler, aklı ön plana çıkararak toplumsal aydınlanmayı sağlamışlardır. Ayrıca Köy Enstitü`lü öğrenciler edebiyat, resim, müzik ve sanat alanında da önemli bir eğitim almışlardır. Aralarından çok değerli kültür ve sanat insanları yetişmiş, ülkemizin toplumsal yaşamının farklılaşmasına katkı sağlamışlardır. 

Kız ve erkek çocuklarının okuyarak çevrelerini aydınlatmışlardır. Ayrıca demokrasi ve özgürlük alanlarının gelişmesine önemli ölçüde katkı yapmışlardır. Toplumsal yaşamdaki farklılaşmayı gören egemen ve gerici çevreler, yalan ve yanlış bir dizi bilgi üreterek Köy Enstitülerinin kapatılmasını sağlamışlardır.

Köy Enstitüleri`nin kapatılmış olması ülkemizi modern, bilimsel ve çağdaş bir eğitim sisteminden giderek uzaklaştırmıştır. Bugün az gelişmiş bir ülke olarak samanı bile dışarıdan alan bir ülke haline geldik.

Başta Köy Enstitülerini kuran dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Köy Enstitüleri Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere, Köy Enstitüleri`ne emeği geçen tüm eğitimcileri sevgi ve saygıyla anıyoruz...17.04.2020

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI

CEMAL GÖKÇE

 


Okunma Sayısı: 6

Mersin Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.